Ganeša ir dievība, kas ir atbildīga par gudrību un labklājību. Viņš tiek uzskatīts par slavenāko un cienītāko dievu hinduistu panteonā. Parasti viņa vārdam tiek pievienots priedēklis Šri- kā īpašas cieņas simbols.

Nozīme

Ganeša ir veiksmes dievs. Pats vārds "Ganeša" ietver divus atsevišķus vārdus: "gana" (grupa, daudzu vienotība) un "isha" (dievs, skolotājs).


AttēlsGanešas tēls ir nesaraujami saistīts ar humanoīdu radījumu, kuram ir ziloņa galva un viens ilknis. Viņam parasti ir četras rokas. Dievība jāj uz žurkas (vahana), kas simbolizē Ganešam pakļautās jutekliskās izpausmes un savtīgas intereses.

Kāpēc dievībai ir zilonim līdzīga seja? Fakts ir tāds, ka pēc dzimšanas viņš zaudēja galvu. Dievs Šani (Saturns) neskatījās uz bērnu, kad viņš piedzima. Tas ir saistīts ar viņam uzlikto lāstu, kura dēļ viss, uz ko viņš skatījās, kļuva par putekļiem. Dieviete Parvati uzstāja, ka Šani joprojām paskatās uz mazuli, un viņa galva pazuda.

 Dievs Šiva sāka meklēt savam dēlam jaunu galvu. Brahma ieteica to ņemt no pirmās sastaptās radības, kas guļ ar galvu uz ziemeļiem. Izrādījās, ka tas ir zilonis vārdā Airavata, kurš ir Indras vahana. Viens no Ganešas ilkņiem tika salauzts cīņā ar milzi Gajamuhu. Kad viņš pieskārās ilknim, neticama spēka ietekmē viņš pārvērtās par žurku (vahanu).


Visbiežāk dievībai ir četras rokas, kas aptver šādus atribūtus:

-cirvis (novērš pieķeršanos visam materiālajam, tas ir arī spēka simbols);

-laso vai āķis (savtīgo vēlmju ierobežošana un kontrole);

-trident (varas personifikācija);

-lotoss (garīgās apgaismības simbols);

-salauzts ilknis labajā apakšējā rokā, bet dažos attēlos viņas pirksti ir salocīti aizsargājošā abhaya mudrā.

Roku skaits var būt vairāk vai mazāks par četrām (no 2 līdz 16). Bieži zīmējumos var redzēt dievību dejojam, kas simbolizē labklājību un gudrību.


Leģendas
Mudgala Purāna runā par četriem dievības iemiesojumiem, kuros viņš jāja uz dažādiem dzīvniekiem:
Bet tieši žurka tiek uzskatīta par Ganešas galveno pārvietošanās līdzekli. Tas ir saistīts ar to, ka saskaņā ar hinduistu kanoniem pele simbolizē tamo gunu – vēlmes, kas jāierobežo, ja cilvēks tiecas pēc garīgās pašattīstības (atbrīvošanās no savtīgām izpausmēm). Ganeša, kontrolējot žurku, tiek galā ar visām grūtībām garīgās izaugsmes ceļā.

 Viņa citi vārdi (Vignesvara, Vignaratha, Vignaraja) satur spēku, kas nepieciešams šķēršļu iznīcināšanai. Lai gan viņš pats ir viņu parādīšanās iemesls. Viņš spēj pasniegt mācības garīgās izaugsmes grūtību veidā. Tos pārvarot, cilvēks kļūst par pakāpi augstāk sevis pilnveidošanā.
 
Ziloņa izskats satur dumpīgas, grūti vadāmas radības spēku un spēku. Kad zilonis tiek savaldīts ar ankusu (trenažiera instrumentu) un virvi, tas nozīmē jutekļu un personības rupjo materiālo aspektu savaldīšanu. Tādā veidā var novērst šķēršļus garīgajā Ceļā, kas rodas savtīgu domu dēļ. Pie Ganeša kājām parasti ir krūze ar dažādiem saldumiem (modaks) - tas ir apgaismības simbols, pēc kura garīgais meklētājs tik ļoti alkst.

Indijas gudrības dievs
Šri Ganeša – akasha-abhimani-devata – ir dievība, kas spēj kontrolēt sekundāro ēteri (bhuta-akasha), kas veidojas Tamas gunas ietekmē. Tas apvieno piecus primāros radīšanas elementus, un tas arī kļūst par cēloni viltus egoistisku izpausmju dzimšanai. Viņu būtiski ietekmējis dievs Šiva. Dzirde ir visciešāk saistīta ar sekundāro ēteri. Ar ausu palīdzību var uztvert ēterī esošās skaņas vibrācijas.

 Jāatgādina, ka vēdiskās zināšanas sākotnēji no paaudzes paaudzē tika nodotas mutiski. Ganeša ir pazīstams arī kā zināšanu patrons (buddhi). Leģendās viņam tiek piedēvētas augstas garīgās un intelektuālās spējas. Viens no dievības nosaukumiem tiek tulkots kā "zināšanu mīļotājs" (Buddipriya), kur "priya" nozīmē "mīļākais" un "buddhi" nozīmē "zināšanas". Ja Ganeša svētīs, tad cilvēks varēs pāriet uz jaunu garīgās attīstības pakāpi.

 Ir labi zināma leģenda, ka dievība pēc Vjasas diktāta pierakstījusi Mahābhāratas tekstu, kura katram pantam ir ne tikai tieša nozīme, bet arī desmit slēptas nozīmes. Slepenās zināšanas ir pieejamas tikai tiem, kas spēj aptvert Vēdu patiesību.


12 Ganešas vārdi


  -Bhalacandra - mēness nesējs uz viņa pieres.

  -Vighnanašha ir šķēršļu iznīcinātājs.

  -Vikata ir milzīga.

  -Gajakarnaka - kam ir ziloņa ausis.

  -Gajananah - ar ziloņa seju. 

  -Anadhips - Ganovu līderis.

  -Ganadhjakša ir Ganovu valdnieks (galva).

  -Dhuumraketu - ar pelēku baneri.

  -Kapila - mūžīga. Lambodars - ar lielu vēderu.

  -Sumukha – ar labu seju.

  -Ekadanta - kam ir viens ilknis (ilknis).


  Ģimene


   Ganeša dzimis dieva Šivas un dievietes Parvati ģimenē. Bet viņa dzimšanas stāsts purāna mītos ir ļoti pretrunīgs. Pastāv versija, ka dievības radītājs bija Šiva, bet citā versijā - Parvati.

   Ir arī leģenda par Ganešas neizprotamo dzimšanu un viņa jauno vecāku Šivu un Parvati adopciju. Viņa brāli sauc Skanda (Kartikeya, Murugan). Turklāt Indijas ziemeļu daļa uzskata Skandu par vecāko no brāļiem, bet dienvidu daļā - Ganešu.


  Jantra  Ganeša jantra ir attēlota kā ģeometriska struktūra, kas spēj izstarot īpašu aizsargājošu enerģiju. Jantra palīdz novērst jebkādus šķēršļus garīgajai un personiskajai attīstībai. Vislabāk to novietot savas mājas ziemeļaustrumu daļā. Pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas jums ir jāvēršas pie šīs jantras ar tīriem nodomiem. Tad viss izdosies un palīdzība no Ganeša nāks iespējamo šķēršļu likvidēšanas veidā.  Mantras

  Mūsdienu pasaulē cilvēki bieži vēršas pie Ganešas, lai uzlabotu savu finansiālo labklājību. Internetā ir daudz informācijas, ka vajag tikai nodziedāt mantru par godu dievībai, un nauda makā sāks ienākt tāpat vien. Bet tā ir neprātīga pieeja. Jūs nevarat tā uzrunāt dievus. Ir svarīgi atcerēties, ka ikvienam šajā dzīvē ir tieši tik daudz, cik patiesībā nepieciešams, lai palīdzētu dzīvajām būtnēm, kas atrodas ap viņu. Vēršoties pie Dieva, nevajadzētu būt savtīgām, savtīgām domām. Kad sirds izstaro mīlestības, laipnības, tīrības un sirsnības enerģiju, tikai tad dievi dzirdēs un apžēlos.

  Ganeša spēj palīdzēt tiem, kam ir tīri nodomi. Lai sazinātos ar viņu, jums vajadzētu skaitīt mantras:

  "Om Gam Ganapataye Namaha"  "Om Kshipra Prasadaya Namaha"

  Šī mantra palīdzēs jums atrast izeju no ārkārtas situācijas briesmu vai negatīvas enerģijas izpausmes gadījumā pret cilvēku. Tās izteikšanas laikā notiek svētība un atbrīvošanās no negatīvajām vibrācijām personīgajā enerģētiskajā telpā.
  Ko prasīt?
  Patiesībā cilvēks spēj pārvarēt jebkādus šķēršļus savā dzīves ceļā. Tas ir saistīts ar to, ka barjera parādās no iekšējām bailēm, kad cilvēks baidās pāriet uz nākamo garīgās izaugsmes līmeni. Bailes virzās uz priekšu un veido pastāvīgas domas par iespējām un šķēršļiem plānos. Cilvēks patstāvīgi uzsāk negatīvus scenārijus savā dzīvē, izslēdzot no tiem iespēju izvēlēties labāko notikumu attīstības scenāriju.

  Ja jūs nepareizi veidojat priekšstatus par savām iespējām, tad dažādi apstākļi traucēs jūsu plānu īstenošanai. Lai situāciju uzlabotu, jāatbrīvojas no raizēm un bailēm.

   Ganeša vienmēr atbild uz to cilvēku lūgumiem, kuri patiesi jautā. Jūs varat tai vērsties, lai dziedinātu no ilūzijām un palīdzētu jums virzīties pa dzīves ceļu. Ar viņa atbalstu jūs varat pārvarēt jebkādus šķēršļus, ticot dievišķajai mīlestībai un labestībai. Tas ir vienīgais, kam šajā pasaulē patiešām ir nozīme, viss pārējais ir iluzors.

  Epifānija nāk, kad cilvēks apzinās patiesību: Dievs un mīlestība ir galvenais.