Tirkīzs

Tirkīzs ir pusdārgakmens jūras zaļš minerāls. Akmens reaģē uz temperatūras izmaiņām.

Tirkīza izbalēšana ir zīme, ka akmens īpašniekam ir jāveic pārbaude.


Tirkīzs

Tirkīzs ir skaists akmens, pēc kura nosaukts pats tirkīza tonis, kas iemieso minerāla ārējo skaistumu. Tiek uzskatīts, ka tirkīza akmens simbolizē ģimenes saites un mīlestību, kam par godu tas tiek dāvināts kā talismans. Senatnē minerālu bieži izmantoja kā amuletu, viņi to izmantoja mājas dekoru veidošanai un nēsāja līdzi uz vietām, kur uzkrājās daudz negatīvās enerģijas.

   Leģenda par tirkīza mītisko izcelsmi ir sasniegusi mūsu laikus: it kā kādreiz šķirti mīļotāji mira vietā, kur tas radās. Laika gaitā viņu atliekas veidoja skaistu akmeni, kas simbolizē mūžīgu mīlestību un uzticību.Mūsdienās ir pilnīgi zināms, ka tirkīzam ir poraina struktūra un šī iemesla dēļ mainīgs raksturs.

   Tā kā tā ir pakļauta dažādu šķidrumu un eļļu absorbcijai, tā spēj vairākas reizes mainīt krāsu, atrodoties dažādos stāvokļos. Ir arī diezgan daudz akmens šķirņu, un tās visas ir atšķirīgas. Pat tajā pašā iežu masā var atrast pilnīgi dažādu nokrāsu minerālus.

Izskats

  Tirkīzam, kā norāda nosaukums, ir zilas un zaļas nokrāsas vai abu toņi. Taču retais zina, ka šķirne var piedzimt arī citos retākos toņos – gaiši zaļā, pelēkā, baltā, brūnā, dzeltenā. Tas ir porains minerāls, kura nokrāsa ir atkarīga no blakus esošajām vielām un šķidrumiem. Ļoti bieži klintī var būt daudz dažādu piemaisījumu ieslēgumi, kas savukārt papildus iekrāso tirkīzzilu.

   Tirkīzs tiek uzskatīts par pilnīgi necaurspīdīgu akmeni ar vaskainu spīdumu un bieži vien ar vēnām, tīkliem un rakstiem, kas veidojas no piemaisījumiem. Īpaši tiek vērtēti zilie minerālu veidi, zaļajiem paraugiem ir viszemākā cena.

   Tirkīzs izceļas ar augsto maigumu, kas ir piemērots izmantošanai dekoratīvās amatniecībās. To izmanto arī rotaslietām, taču parasti tai tiek piešķirtas apaļas formas ar vienkāršiem piegriezumiem, piemēram, tiek veidotas krelles rokassprādzēm un krellēm. Sasmalcinot pulverī, minerāls kļūst balts, pretēji tā ārējai krāsai. Tas šķīst sālsskābē un ir izturīgs pret skrāpējumiem, kritumiem un spiedienu.

Apstrāde

   Pateicoties akmens maigumam, tas nav pakļauts sarežģītai griešanai. Parasti tie ir kabošoni, apaļi vai ovāli, vai arī nepilnīgi un gandrīz nepabeigti. Attiecīgi šādus akmeņus var izmantot vai nu amatniecībā, vai juvelierizstrādājumos, bet vienkāršos un vēlams aizsargrāmjos. Tirkīzs tiek izmantots prasmīgu grebtu kulonu, kameju, suvenīru, mājas dekoru un dārglietu kastīšu izgatavošanai.

   Minerāla diezgan sarežģītās struktūras dēļ tas bieži tiek rafinēts. Ir vairāki tirkīza uzlabošanas veidi. Piemēram, to var stiprināt, impregnējot ar sveķiem, epoksīda savienojumiem, eļļām, parafīnu un vasku. Tādā veidā tiek aizpildītas tirkīza poras, uzlabojas tā izskats un izturība.

   Dažos gadījumos var mainīties arī akmens nokrāsa. Izmantojot krāsvielas, tās uzlabo krāsu piesātinājumu un maina to. Bet parasti šādi toņi izrādās pārāk spilgti un nedabiski.

   Cits tirkīza atjaunošanas veids ir presēšana. Šim nolūkam tiek izmantotas akmens skaidas, kuras, izmantojot cementa savienojumus, tiek sapresētas gabalos un tālāk apstrādātas.

Pielietojums

   Tā kā tirkīza struktūra un tās īpašības ir diezgan sarežģītas, akmenim nav tik daudz pielietojumu. Šis ir dekoratīvs minerāls, no kura tiek veidoti suvenīri, amatniecības izstrādājumi, mājas dekori, rakstāminstrumenti, grebti kuloni un kameja. Griešanas akmens ir diezgan vienkāršs, tas ir pietiekami mīksts.

   Skaistajam tirkīzam ir vieta arī rotaslietās. Šim nolūkam var izmantot uzlabotus akmeņus, kas ir izturīgāki un stiprāki, bet ne mazāk skaisti un cēli. Dažām rotaslietām var būt nepieciešams aizsargrāmis. Parastie tirkīza izstrādājumi ir krelles un rokassprādzes, auskari, kuloni un kaklarotas.

   Vēl viena tirkīza izmantošanas puse ir kolekcijas sfēra. Šis akmens spēj pārsteigt ar savu bagātīgo paleti un rakstiem, joprojām piedzimstot retos toņos un izmēros, par kuriem cienītāji ir gatavi maksāt pasakainas summas.

  Maģiskās īpašības

   Kopš seniem laikiem tika uzskatīts, ka tirkīzs ir cilvēka uzticīgais palīgs. Tās spējas ietver spēju reaģēt uz tā īpašnieka stāvokli, mainīt krāsu, kļūt duļķains nelaimes vai tuvojošas slimības gadījumā. Daudzi dziednieki uzskata, ka tirkīza amulets var paredzēt draudošās briesmas, signalizējot par to, mainot krāsu vai pat plaisājot.

   Tā kā tas ir mīlestības un uzticības akmens, tas tiek uzskatīts par labu kāzu gadadienas dāvanu mīļotājiem. Daudzi cilvēki uzskata, ka, regulāri valkājot tirkīza krāsu, jūs varat piesaistīt labas attiecības un atrast mīlestību. Salvijas akmens nepalīdz visiem. Tirkīza aizsardzību var saņemt tikai cilvēks ar labiem nodomiem.

   Ārstnieciskās īpašības

   Tirkīzs var palīdzēt mīlas attiecībās, pozitīvi ietekmējot īpašnieka reproduktīvo sistēmu. Pozitīvs akmens piesātina cilvēka dzīvi ar labestību un spilgtiem vēstījumiem, pasargā viņu no nevajadzīgas enerģijas tērēšanas. Tiek uzskatīts, ka minerāls var novērst bezmiegu un sliktus sapņus, vienkārši nolieciet amuletu zem spilvena pirms gulētiešanas. Senatnē tirkīzu izmantoja asiņošanas apturēšanai, asins, plaušu un kuņģa slimību ārstēšanai.

   Tirkīzs ir ļoti nomierinošs un rada pozitīvu noskaņojumu. Kopš seniem laikiem to lieto melanholijas, depresijas un slikta garastāvokļa ārstēšanai. Mūsdienās tirkīzu izmanto meditācijai, autotreniņiem, neirožu, baiļu, spriedzes, tiku un stostīšanās likvidēšanai. Apcerot akmeni, izbaudot tā rakstus, var nomierināties un sakārtot savas sajūtas.

   Viltojumi

   Mūsdienās juvelierizstrādājumu izgatavošana ir ļoti attīstīta tirkīza minerālam, akmens tiek izmantots daudzās rotaslietās. Tas notiek galvenokārt tāpēc, ka dabiskais minerāls sāk izsmelt savas rezerves, un veikalu plauktos nonāk vai nu rafinēts tirkīzs, vai tā mākslīgās imitācijas. Mūsdienās tiek izmantotas gan īstas minerālu skaidas, presētas un krāsotas, gan dažādi sintētiskie materiāli, piemēram, plastmasa, akrils, stikls.

   Lai atšķirtu dabisko akmeni no viltus, ievērojiet tālāk sniegtos padomus:

  • Tirkīzs nedzimst lielos izmēros. Pat ja tas notiek, šādi paraugi ir ļoti dārgi. Ja jums tiek piedāvāts iegādāties lielu akmeni par ne pārāk augstu cenu, padomājiet par tā autentiskumu.

  • Krāsots tirkīzs atklāsies, kad to caurdur ar adatu. Skrāpējuma zīme nedrīkst palikt balta, savukārt mākslīgie aizstājēji var radīt vieglu zīmi.

  • Tirkīzs ir ļoti mīksts akmens, stikls to diezgan spēcīgi skrāpēs. Lai atšķirtu imitāciju, ir vērts pāri akmenim palaist stikla gabalu. Ja viltojums ir izgatavots no tā paša materiāla, skrāpējums neparādīsies.

  • Turiet akmeni plaukstā pāris minūtes, pēc tam pārvietojiet to uz otru roku. Ja minerāls ir silts, jums priekšā ir stikls vai plastmasa.

   Rūpes

   Tirkīzs ir ļoti mīksts un kaprīzs akmens, kas necieš smaku un krāsojošu vielu, saules gaismas un sildīšanas ierīču un citu cietāku priekšmetu tuvumu. Vislabāk ir identificēt minerālu atsevišķā kastes vai maisa nodalījumā. Akmens jāmazgā ļoti rūpīgi, ar maigām ziepēm un neizmantojot abrazīvus līdzekļus.