Serafinīts

   Serafinīti, kas pazīstami arī kā klinohlori, tiek uzskatīti par retiem akmeņiem, kurus izmanto tikai savākšanai vai dekoratīviem nolūkiem. Viņu populārais nosaukums atspoguļo minerāla izskatu. Kad tas ir izveidojies, šķiet, ka tas ir apaudzis ar spalvu rakstiem, kas atgādina eņģeļu spārnus. Tāpēc šāds dievišķs nosaukums piešķir minerālam mazliet reliģisku nokrāsu. Daudzus laikmetus serafinīti kalpoja kā izejmateriāls reliģisko piederumu ražošanai un bija baznīcas simbols.

   Mūsdienās tikai dažas vietas aktīvi meklē kristālu. Vairumā gadījumu tas tiek izplatīts Krievijā, Urālos un Sibīrijā. Bet gemologi apgalvo, ka, tiklīdz akmens kļūs populārāks, kas jau ir tendence, tā atradnes sāks mērķtiecīgi meklēt citās planētas vietās.

   

Izskats

   Serafinīti ir sarežģīti silikāti, kuriem nav augstas cietības. Precīzāk, viņiem tā vispār nav. Viņu Mosa cietība ir aptuveni 2–2,5, kas padara akmeni ļoti mīkstu. Tāpēc, ja rotaslietās izmanto minerālu, tas parasti ir kaut kas vienkāršs, ovāla, kabošona vai apļa formā.

   Akmens struktūra ir nedaudz līdzīga čaroītam. Minerāla iekšpusē esošās šķiedras absorbē gaismas starus dažādos virzienos un pārvērš tos atstarotā gaismā, kas veido spalvām līdzīgus rakstus. Parasti tie ir sudraba vai zeltainā krāsā, dažreiz zaļgani. Pati minerāla pamatne ir zaļa, egle, bet dažreiz hroma oksīdi var mainīt krāsu uz purpursarkanu vai rozā.

   Akmenim ir necaurredzamība, un tam ir vairāk dekoratīvu īpašību. Reizēm tas var parādīties savās plāksnēs. Minerāla spīdums ir stiklveida, dažreiz lūzuma vietā ir perlamutra spīdums.

   Apstrāde

   Serafinīti ir ārkārtīgi mīksti, tāpēc ar tiem netiek veikta sarežģīta apstrāde vai griešana. Tos var griezt, pat izmantot skulpturālai griešanai, slīpēt un pulēt. Bieži vien tie piešķir parastās formas kabošona formā, ja mēs runājam par kolekcionējamiem akmeņiem vai izmanto kā ieliktni rotaslietās. Bet tas notiek reti, minerāls nav ļoti izplatīts.

   Ar akmeni netiek veikti nekādi attīrīšanas parametri. Serafinīta minerāls ir skaists jau no dzimšanas, un visi uzlabošanas procesi var tikai sabojāt tā izskatu.

   Pielietojums

   Tā kā dārgakmeņi ir viegli sagriežami, tos var izmantot amatniecībā kā lieliskus izejmateriālus plastmasas griešanai. No tiem var izgatavot skaistas grebtas saktas un kulonus, kamejas, dažādus rokdarbus un suvenīrus, figūriņas, kastes un puķupodus. Tas ir labs akmens dekoru veidošanai, taču šajā jomā to neizmanto tik bieži. Agrāk klinohlors bieži figurēja reliģisko piederumu radīšanā.

   Serafinīts tiek uzskatīts arī par lielisku materiālu lētu nefrīta imitāciju ražošanai, jo tie dažreiz ir līdzīgi pēc izskata, taču tos atšķir to cietība.

   Akmens tiek izmantots arī rotaslietās. Šeit to izmanto retāk, parasti vienkāršās rotaslietās, kurām nav nepieciešama sarežģīta minerāla griešana. Kabošonā dekorēts serafinīts tiek ievietots vienkāršos un izsmalcinātos izstrādājumos, ko aizsargā īpaši rāmji.

   Kolekcionēšana ir vēl viena klinohlora joma, kur to var novērtēt un pārdot par ļoti augstu cenu.

   Maģiskās īpašības

   Akmens izskata dēļ tas bieži tika ierindots starp dievišķajiem sūtņiem, kuri ir apveltīti ar svētu būtību un spēj tuvināt cilvēku augstākiem spēkiem. Izskatoties pēc eņģeļu spārniem, minerāls kļuva par reliģiozitātes, svētuma, gaismas un labestības simbolu. Tāpēc tika uzskatīts, ka tieši šīs spējas viņš palīdzēja izkopt cilvēkā. To ieteica valkāt, lai pasargātu no ļaunajiem spēkiem, no kārdinājumiem un dotu spēku garam.

   Serafinīta akmeņi palīdz gandrīz ikvienam, īpaši tie dod priekšroku Jaunavām un Mežāžiem. Arī svētās aizsardzības aizbildniecībā ir cēlu profesiju cilvēki – ārsti, skolotāji, priesteri. Uz akmens palīdzību var cerēt dažādās dzīves situācijās, serafinīts var palīdzēt vienmēr un visur, tas ir neticami dāsns un laipns.

   Ārstnieciskās īpašības

   Terapeitiskā ziņā klinohlors palīdz arī daudzās jomās. To lieto imūnsistēmas stiprināšanai, audu, kaulu un iekšējo orgānu reģenerācijas veicināšanai. Tas ir, akmens, šķiet, dziedē cilvēka ķermeni daudzās frontēs. Tādējādi tas palīdz cīnīties pat ar sarežģītām slimībām un labi darbojas saaukstēšanās, sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā.

   Klinohlora raksti ir skaisti un, skatoties, var sasniegt mierīgumu, prāta un emociju līdzsvaru. Ar serafinīta palīdzību var ārstēt neiroloģiskas un psiholoģiskas slimības. Akmens palīdz nomierināties, samazina agresijas līmeni, atbrīvoties no bezmiega un nervozitātes. Tas ir labs palīgs depresijas, panikas lēkmju un histērisku situāciju gadījumos. Tas noderēs arī masāžā, lai mazinātu muskuļu sāpes un sasprindzinājumu. Litoterapeiti iesaka šo minerālu stostīšanās, tiku un citu neiroloģisko slimību izpausmju gadījumos.

   

Viltojumi

   Akmens tiek uzskatīts par ne pārāk izplatītu un dārgu, tāpēc to vilto reti, daudz mazāk atdarina laboratorijā. Bet reizēm jūs varat saskarties ar rokdarbu viltojumiem, kas izgatavoti no plastmasas vai akrila. Šādos gadījumos īstu akmeni var atšķirt pēc šādiem parametriem:

  • Nosver īsto minerālu un viltojumu dažādās rokās. Oriģinālam vajadzētu justies smagākam par plastmasu.
  • Nav divu vienādu klinohloru rakstu, visi akmeņi ir unikāli. Tāpēc pārī savienotā produktā ir jāpārbauda akmens izskats. Tās krāsa būs nevienmērīga un neatkārtosies.
  • Serafinītu ir vērts kādu minūti turēt vienā rokā, pēc tam pieskarties tam ar otru roku. Ja tas paliek vēss pieskaroties, tad tas ir īsts.
  • Ideāli klinohloru paraugi ir reti sastopami; tajos var būt nelīdzenumi, skaidas un plaisas. Pārāk ideāla virsma norāda uz izstrādājuma mākslīgo izcelsmi.

   Nefrītu viltošana, izmantojot serafinītu, tiek uzskatīta par izplatītu parādību. Šajā gadījumā tos var atšķirt pēc cietības, jo nefrīts pēc šī parametra ir līdzīgs stiklam, un klinohloram ir ļoti zema cietība, pat maigums.

   Interesanti fakti

  1. Serafinīti ir ne tikai mīksti, bet arī nestabili pret tvaiku un ultravioleto starojumu. Tāpēc to tīrīšana jāveic profesionālim.
  2. Vislabāk ir apskatīt akmeni dienas gaismā, jo tā skaistums un mirdzums ir izteiktāki. Raksti iegūst to sudrabaino vai zeltaino mirdzumu, kas ir minerāla vizītkarte.
  3. Agrāk ar klinohloru tika viltoti ne tikai nefrīts, bet arī turmalīns, malahīts un smaragds.
  4. Mūsdienās akmens tiek iegūts tikai Krievijā, parasti Baikāla ezera reģionā un Sibīrijā.

   Rūpes

   Serafinīti ir mīksti un viegli saskrāpējami un bojāti. Tie ir jāuzglabā atsevišķi no citiem akmeņiem un priekšmetiem, un nekavējoties jāiegādājas produkta maisiņš vai kastīte. Rotaslietas vēlams mazgāt ar īpašiem līdzekļiem vai meklēt palīdzību pie speciālista. Kā pēdējo līdzekli varat izmantot smalkas ziepes un mīkstu drāniņu. Akmens baidās no rupjām ietekmēm, temperatūras izmaiņām un tiešiem saules stariem. Tas ir rūpīgi jāvalkā un rūpīgi jāuzglabā.