Apatīts

 Apatīts ir ļoti labs veselības rādītājs. Ja akmens ir ilgāku laiku spīdējis, bet pēkšņi kļuvis blāvs, saimnieks jāapskata medicīnas iestādē.

 

 Apatīti ir fosfātu ieži un satur tos pašus elementus, kas atrodami cilvēka kaulos un zobos. Šī ir ļoti izplatīta šķirne, kas uz mūsu planētas ir sastopama lielos noguldījumos. Bet lielākā daļa iegūto minerālu slāņu nav īpaši kvalitatīvi, piemēroti, lai izveidotu, piemēram, ieliktņus rotaslietās vai iegādātos kolekcionējamā sfērā.

   Reti apatīta piemēri bieži nonāk privātās kolekcijās, taču šādiem akmeņiem parasti ir unikālas krāsas, piemēram, sparģeļi vai violets. Atlikušos paraugus izmanto juvelierizstrādājumos, bet nekvalitatīvos nosūta rūpniecībai.

   Kopš seniem laikiem apatīti ir kalpojuši kā lētāks dārgu minerālu viltojums. Tāpēc jau kopš seniem laikiem akmenim tika pievienots līdzīgs nosaukums, kas nozīmē “maldināšana, mānīgs”. Arī mūsdienās šo iezi bieži izmanto citu akmeņu atdarināšanai.

   Izskats

   Apatitātei ir diezgan plašs krāsu klāsts, kas ietver dažādus dzeltenas, zilas, ceriņu un rozā toņus. Dažus toņus var apvienot, veidojot retus un dārgus paraugus, piemēram, zaļi zilu. Unikālas krāsas ir violeta un reti zaļās nokrāsas, piemēram, sparģeļu krāsa. Diezgan bieži apatīti piedzimst pilnīgi bezkrāsaini. Tieši plašās krāsu paletes dēļ šo iezi bieži izmanto dārgāku akmeņu atdarināšanai.

   Tie ir vidējas cietības un stiprības apatīta minerāli, kurus stikls nesaskrāpē, bet tos viegli sabojā cietāki priekšmeti, piemēram, vīle vai stiprāki akmeņi. Apatīti pēc pulēšanas iegūst stiklveida spīdumu. Daba ražo gan caurspīdīgus paraugus, kas ir vērtīgāki un tiek izmantoti rotaslietās, gan caurspīdīgus un duļķainus. Apatīti baidās no saules gaismas, kas var ietekmēt to ārējās īpašības un krāsu.

   Apstrāde

   Vidējās cietības un stiprības dēļ apatīti bieži tiek pakļauti dažāda veida griešanai. Sarežģītākās iespējas, protams, uz tām neattiecas, taču parastās var izdarīt diezgan labi. Rotaslietām ir piemēroti tikai caurspīdīgi eksemplāri, kuriem, pateicoties soļu griezumiem, tiek piešķirts vairāk spīduma un spīduma.

   Apatīti ar ieslēgumiem iegarenu formu vai kaķa acu veidā nav tik plaši izplatīti. Šiem īpatņiem ir piešķirta kabošona forma, lai saglabātu to formu un izmēru un parādītu visu to skaistumu. Šādi akmeņi ir daudz dārgāki nekā parastie apatīti.

   Minerāliem ir tendence mainīt krāsu, ja tie tiek pakļauti karstumam, tāpēc daži paraugi tiek pakļauti termiskai apstrādei, lai uzlabotu to nokrāsu. Parasti šādā veidā iegūst spilgti zilus paraugus. Dīvaini ir tas, ka zaļie apatīti tiek pārdoti bez rafinēšanas.

   Pielietojums

   Apatīti ir plaši izplatīti minerāli, ko izmanto daudzos veidos. Tā kā iezis ir fosfāta akmens, to bieži izmanto rūpniecisko izstrādājumu radīšanai, retāk - juvelierizstrādājumiem. Lielāko daļu iegūto minerālu izmanto mēslošanas līdzekļu ražošanai un fosfora un fosforskābes ekstrakcijai. Akmens ir labi piemērots keramikas un stikla izstrādājumu ražošanai, to izmanto metalurģijā.

   Rotaslietu ieliktņu izgatavošanai tiek nosūtīti caurspīdīgi paraugi ar skaistiem toņiem. Juvelierizstrādājumi nav īpaši izstrādāti apatītam tā vidējas cietības dēļ. Tas neizturēs katru griezumu, un tāpēc tas tiek ņemts par ieliktņiem tikai tad, ja tam ir skaista krāsa un laba caurspīdīgums.

   Kolekcijās ir caurspīdīgi vai caurspīdīgi retu krāsu vai izmēru apatīta paraugi. Parasti tie ir unikālās vietās iegūti akmeņi, kuriem ir sava vēsture un oriģinālie ārējie dati.

   Maģiskās īpašības

   Apatiti ir lieliski aizsargi bīstamās situācijās. Iespējams, tāpēc tos uzskata par glābēju, ugunsdzēsēju, kaskadieru un ārstu akmeņiem. Pateicoties tā aizsargfunkcijām, minerālu kā talismanu var nēsāt daudzi citi cilvēki, īpaši tirdzniecības profesiju pārstāvji, ceļotāji un skolotāji.

   Apatitāte ir ļoti lojāli akmeņi, kas ir uzticīgi vienam īpašniekam. Viņi viņu aizsargā, dod viņam spēku un pasargā no nelaimes. Nokļūstot citas personas rokās, minerāls ar viņu “sazināsies” pavisam savādāk.

   Daži cilvēki var sajust vieglu dedzinošu sajūtu akmens nēsāšanas vietā, taču no tā nav jābaidās, jo minerāls parāda savu spēku un aizsargā saimnieku. Šis ir gaismas enerģijas kristāls, to nevar izmantot melnie burvji, akmens nekad nekalpos ļaunuma vārdā. Tāpēc ir labi savās mājās izvietot minerālproduktus, lai pasargātu mājokli no ienaidniekiem.

   Tiek uzskatīts, ka apatīts kalpo kā lielisks amulets bērniem. Akmens jānovieto jaundzimušā šūpulī vai pie viņa kājām. Apatīts kalpos ne tikai kā aizsargs, bet arī palīdzēs bērnam pareizi attīstīties, nostiprinās viņa kaulus un skeletu, samazinās kritienu un sasitumu iespējamību.

   Ārstnieciskās īpašības

   Apatīti ir spēcīgi aizsargi ne tikai maģiskajā, bet arī terapeitiskajā aspektā. Daudzējādā ziņā tie palīdz ar vairogdziedzera slimībām, novērš iekaisis kakls un citas rīkles slimības. Tiek uzskatīts, ka apatīts var palīdzēt jebkurā situācijā, kas saistīta ar cilvēka veselību un drošību, tādēļ tas ir universāls talismans, kas pasargā gandrīz no visām slimībām.

   Tāpat kā jebkurš dabīgais akmens, apatīts labi tiek galā ar tā īpašnieka emocionālo komponentu. Tas paaugstina garastāvokli un dod spēku. Ar šāda talismana palīdzību tiek ārstēta depresija, neirozes, histērija. Akmens palīdz nomierināties, sakārtot domas un atrast problēmas risinājumu.

   Daudzās meditatīvajās praksēs apatīts tiek izmantots kā kontemplācijas un koncentrēšanās akmens. Minerāls novērš pārmērīgu uzbudināmību, bezmiegu, noved pie līdzsvara un īpašos gadījumos palīdz saprast patiesību un atrast sevi.

   Viltojumi

   Apatīti parasti netiek viltoti, jo pats akmens ir lielisks citu dārgāku minerālu atdarinājums. To bieži sajauc ar beriliem un topāzēm, ametistiem un turmalīniem. Bet, tāpat kā jebkuru citu dabīgo akmeni, to var viltot arī no lētākām izejvielām – plastmasas, stikla, akrila.

   Šajā gadījumā jūs varat atšķirt apatītu no citiem akmeņiem vai imitācijām šādos veidos:

  • Pārbaudiet akmens cietību. Stikls to nevar saskrāpēt, taču to var sabojāt vīle vai cietāki kristāli. Tiem minerāliem, kuriem apatīts līdzinās, parasti ir lielāka cietība.

  • Vispirms turiet minerālu vienā rokā, pēc tam pārvietojiet to uz otru. Īstajam akmenim jāpaliek vēsam, bet viltotajam kļūs silts.

  • Ja jums priekšā ir plastmasas imitācija, tā parasti ir vieglāka nekā īsts tāda paša izmēra akmens.

   Rūpes

   Apatīta akmeņi netiek uzskatīti par pārāk trausliem minerāliem, tāpēc tiem nav nepieciešama īpaša kopšana. Bet, tāpat kā jebkura cita dekorācija, tie ir jākopj ne mazāk rūpīgi. Tos drīkst mazgāt tikai ar smalku mazgāšanas līdzekli un lielu tekoša ūdens daudzumu, pēc tam noslaukot ar mīkstu drāniņu. Tīrīšanai neizmantojiet agresīvus mazgāšanas līdzekļus, abrazīvus līdzekļus vai birstes.

   Apatīti ir nestabili pret karstumu un ilgstošu saules gaismas iedarbību. Neglabājiet tos tiešos saules staros vai apkures ierīču tuvumā. Vislabāk akmeni novietot atsevišķā nodalījumā kastē vai personīgajā somā.